Kielce, dnia 17 lutego 2025 r.

WOO-I.420.17.2024.PJ.4 

OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 33 ust. 1 oraz art. 79 ust. 1, w związku z art. 75 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112 ze zm. – cyt. dalej jako „UUOŚ”),

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach
podaje do publicznej wiadomości, co następuje:

Na wniosek Knauf Bełchatów Sp. z o.o. ul. Gipsowa 3, 97-427 Rogowiec, działającej za pośrednictwem pełnomocników Pani Eweliny Mróz, Pana Szymona Holeksa, Pana Łukasza Szałata, Pana Jerzego Zwoździak, z dnia 31.07.2024 r., uzupełniony w dniach 25.10.2024 r., 10.01.2025 r., 31.01.2025 r. oraz 06.02.2025 r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą:

„Eksploatacja złoża gipsów mioceńskich „Uników-Galów” wraz z instalacją do przerobu kopaliny.”

W ramach postępowania przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

W ramach inwestycji planuje się eksploatację złoża gipsów mioceńskich wraz z instalacją do przerobu wydobytej kopaliny oraz budowę infrastruktury towarzyszącej. Planowane roczne wydobycie i przerób kopaliny będzie wynosić do 532 000 Mg. Inwestycja planowana jest do realizacji na terenie obrębów 0008 Chrabków i 0034 Uników, gmina Pińczów, natomiast obszar oddziaływania inwestycji obejmie również obręby: 0032 Szarbków, gmina Pińczów, 0004 Chomentówek, gmina Chmielnik, 0011 Galów, 0022 Młyny, 0038 Szaniec, gmina Busko-Zdrój.

Powierzchnia złoża gipsów mioceńskich „Uników-Galów” wynosi ok. 93,01 ha. W ramach zamierzenia przewidziano do eksploatacji złoże o powierzchni ok. 43,3 ha. Morfologia terenu nad złożem jest zmienna w zakresie rzędnych od 250 do 261 m n.p.m. Spąg wyrobiska docelowego w przeważającej części pokrywa się ze spągiem złoża, a jego minimalna rzędna wynosi +210 m n.p.m., przy czym miejscowo spąg złoża zalega na rzędnej +206 m n.p.m.

Eksploatacja prowadzona będzie metodą odkrywkową, z zastosowaniem techniki strzałowej oraz mechanicznych metod urabiania. Gips będzie wstępnie przetworzony w instalacji do przerobu kopaliny, zlokalizowanej przy wschodniej granicy projektowanego obszaru górniczego „Uników-Galów”. Nadkład będzie gromadzony wokół projektowanej inwestycji w postaci wybudowania wałów ziemnych w celu ograniczenia oddziaływania na obszary sąsiednie.

Przedsięwzięcie zaklasyfikowano do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 27 lit. a oraz § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.).

Organem administracji właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, a organami biorącymi udział w ocenie oddziaływania na środowisko są Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku Zdroju jako organ właściwy do wydania opinii oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jako organ właściwy do dokonania uzgodnienia.

Informacje o wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko umieszczono w „Publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie”, prowadzonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach.

Zawiadamiam jednocześnie o:

  • możliwości zapoznania się od dnia publicznego wywieszenia obwieszczenia z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który zamieszczono w wersji elektronicznej pod adresem: https://rdoskielce1-my.sharepoint.com/, a także dostępny jest w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 7.30 – 15.30,
  • możliwości składania przez wszystkich zainteresowanych uwag i wniosków odnośnie planowanego przedsięwzięcia przez okres 30 dni tj. od 20.02.2025 r. do 21.03.2025 r. w formie pisemnej, ustnie do protokołu w siedzibie

Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 7.30 - 15.30 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowalnym podpisem elektronicznym (adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przez platformę ePUAP lub na adres do doręczeń elektronicznych).

Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych uwag i wniosków jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach. Odniesienie się do nich będzie miało miejsce w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zgodnie z art. 35 UUOŚ uwagi i wnioski złożone po upływie ww. terminu pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.

Jednocześnie informuję, że termin osobistego stawiennictwa w siedzibie urzędu w celu zapoznania się z dokumentacją jak również złożenia uwag i wniosków należy uprzednio uzgodnić telefonicznie (pod numerem telefonu: (41)3435362.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].