Z uwagi na liczne pytania interesantów dotyczące obowiązującego od 1 lipca 2017 r. wspólnego systemu segregacji odpadów informujemy o sposobie jego wdrażania w Gminie Busko-Zdrój.
Dlaczego nie od 1 lipca 2017?
Przepisy przejściowe, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów dopuszczają zakończenie obowiązujących umów zawartych pomiędzy gminami a odbiorcami odpadów komunalnych nie później niż do 30 czerwca 2021 r. – informuje Katarzyna Czaja, podinspektor w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa buskiego ratusza.Umowa Gminy Busko-Zdrój z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Busku-Zdroju zawarta jest na okres do 31 grudnia 2017 r.
Jak będziemy segregować śmieci?
Nowy system segregacji zakłada rozszerzenie selektywnej zbiórki na 4 frakcje oznakowane następującymi kolorami worków: niebieski - papier, zielony - szkło, żółty - metale i tworzywa sztuczne oraz brązowy - odpady ulegające biodegradacji. Do osobnego worka zbierane będą – jak do tej pory – odpady pozostałe po selekcji.
Po co wprowadzane są zmiany?
Zmiana systemu segregacji śmieci nie jest rewolucyjna. W przypadku gminy Busko-Zdrój z tzw. frakcji suchej, która umieszczana była w jednym worku przechodzimy do dwóch frakcji: papierowej oraz gromadzonych wspólnie tworzyw sztucznych (plastiku) i metali. Jest to jednak związane ze zobowiązaniami Polski względem Unii Europejskiej i pozwoli na odzyskanie większej ilości surowców wtórnych. Poza tym segregacja odpadów po prostu bardziej się opłaca, zarówno pod względem ekonomicznym jak i środowiskowym.
Przy okazji przypominamy miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od jednego mieszkańca zamieszkałego na terenie gminy Busko-Zdrój, które wynoszą 5 zł w przypadku segregacji oraz 10 zł, w przypadku, gdy śmieci nie są zbierane w sposób selektywny. Opłatę można uregulować w Kasie Urzędu Miasta i Gminy, kwartalnie, co pół roku lub jednorazowo za cały rok.
AM