Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Razem bezpieczniej - II edycja

Defibrylator w domu zdrojowym Defibrylator w BOSIR Defibrylator w budynku Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju

Jednostki gminne w Busku-Zdroju zostały wyposażone w intuicyjne defibrylatory, stworzone z myślą o osobach bez specjalistycznego przeszkolenia. Urządzenia zostały zakupione w ramach projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój - II edycja” w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.).

Zadaniem defibrylatora jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. W połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

Szkolenia z pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora dla pracowników i mieszkańców Szkolenia z pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora dla pracowników i mieszkańców

W listopadzie 2024 r. zakończył się cykl szkoleń z pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora zaplanowanych dla pracowników jednostek gminnych oraz mieszkańców Gminy Busko-Zdrój. Szkolenia zostały przeprowadzone w ramach projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój - II edycja” w ramach Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.).

Szkoleniami objętych zostało 18 pracowników jednostek gminnych Gminy Busko-Zdrój, którzy mają bezpośredni kontakt z petentami i w razie potrzeby osoby te będą mogły szybko użyć defibrylatorów i udzielić pierwszej pomocy.

Defibrylatory w przestrzeni publicznej Buska-Zdroju Defibrylatory w przestrzeni publicznej Buska-Zdroju Defibrylatory w przestrzeni publicznej Buska-Zdroju Defibrylatory w przestrzeni publicznej Buska-Zdroju

Już niebawem w sześciu najbardziej uczęszczanych miejscach Buska-Zdroju zostaną udostępnione defibrylatory. Urządzenia zostały zakupione w ramach projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój - II edycja” współfinansowanego z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.).

Defibrylator - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator - AED), to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest generowanie impulsów elektrycznych o energii 360 J, by oddziaływać na mięsień sercowy i ustabilizować jego pracę. Jego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą impulsu elektrycznego dostarczonego do serca za pomocą elektrod defibracyjnych. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, defibrylator w połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

loga razem bezpieczniej

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY BUSKO-ZDRÓJ

do udziału

w bezpłatnym szkoleniu z pierwszej pomocy z modułem AED

realizowanym w ramach projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa
w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój - II edycja”
w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań
„Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.)

Szkolenie będzie trwało 3 godziny szkoleniowe (po 45 min), przeprowadzi je ratownik medyczny.

Program szkolenia obejmie następujące zagadnienia:

  • Bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy.
  • Zachowanie się na miejscu zdarzenia.
  • Wzywanie pomocy.
  • Postępowanie w przypadku urazów części ciała.
  • Użytkowanie podstawowego sprzętu medycznego w tym defibrylatora, a także efektywnych zasad wzywania pomocy.
  • Postępowanie w przypadku zatrzymania krążenia i uruchamiania urządzenia AED.
  • Postępowanie w przypadku zagrożenia życia w wyniku schorzeń.
  • Ćwiczenia z wykorzystaniem podstawowych narzędzi stosowanych podczas zdarzeń: zawartość apteczki, przedmioty codziennego użytku, mogące pomóc podczas zdarzenia, ale również defibrylator, fantomy i inne.

loga razem bezpieczniej

W dniach 28 i 29 października 2024 r. na drogach Gminy Busko-Zdrój funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju przy udziale Straży Miejskiej w Busku-Zdroju przeprowadzili z udziałem uczniów klas I – III sześć prewencyjnych akcji terenowych „Bezpieczny pieszy”.

W akcjach terenowych, pod opieką wychowawców i nauczycieli, wzięli udział uczniowie: Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku-Zdroju, Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie, Zespołu Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach.

Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących pracy funkcjonariuszy Policji oraz swoich doświadczeń jako uczestników ruchu. Policjanci analizowali z uczniami różne sytuacje drogowe i tłumaczyli im podstawowe zasady zachowanie bezpieczeństwa. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali czynności związane z zatrzymywaniem pojazdów i kontrolą kierowców. Kontrolujący szczególną uwagę zwracali na stosowanie się kierowców do ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym, właściwe użytkowanie pasów bezpieczeństwa i świateł oraz zachowanie się przy przejściach dla pieszych, sprawdzali również trzeźwość kierowców.

loga razem bezpieczniej

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Piotr Kaczocha

Dnia 15.10.2024 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury miało miejsce uroczyste rozdanie nagród dla uczniów kl. I-III publicznych szkół podstawowych z Gminy Busko-Zdrój, biorących udział w konkursie plastycznym „Bezpieczny pieszy” realizowanym w ramach projektu: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój – II edycja” współfinansowanego z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.).

Na spotkaniu gościli również: Anna Bilewska reprezentująca Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, mł. insp. Andrzej Skowroński Komendant Powiatowy Policji w Busku-Zdroju, podinsp. Artur Pietras Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju, st. kpt. Michał Świąder Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju oraz dyrektorzy jednostek gminnych biorących udział w projekcie, nauczyciele i rodzice laureatów konkursu „Bezpieczny pieszy”.

flaga i godlo

RZĄDOWY PROGRAM
OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI
I ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ
im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024
(edycja 2024 r.)

Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój – II edycja

DOFINANSOWANIE: 99 959,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 113 590,00 zł

Projekt obejmuje:

  • modernizację i doświetlenie 3 niebezpiecznych przejść dla pieszych na ul. Bohaterów Warszawy w Busku-Zdroju;
  • konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Bezpieczny pieszy”;
  • przeprowadzenie Pogadanek „Bezpieczny pieszy”;
  • przeprowadzenie prewencyjnych akcji terenowych „Bezpieczny pieszy”;
  • wyposażenie w defibrylatory w uczęszczanych miejscach publicznych Busku-Zdroju;
  • szkolenie z pierwszej pomocy z modułem AED dla pracowników jednostek gminnych;
  • szkolenia z pierwszej pomocy z modułem AED dla mieszkańców Gminy Busko-Zdrój.

loga razem bezpieczniej

Gmina Busko-Zdrój pozyskała dofinasowanie na realizację projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój – II edycja” w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.). To już drugi projekt realizowany w naszej Gminie przy udziale środków z tego Programu. Jest on odpowiedzią na zidentyfikowane, lokalne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Celem projektu jest Podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój do końca 2024 r.

Dnia 08 lipca 2024 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzy Szydłowski wraz ze Skarbnikiem Miasta i Gminy Busko-Zdrój Arturem Tokarzem podpisali z Wojewodą Świętokrzyskim Józefem Brykiem Porozumienie dotyczące dofinansowania projektu. Wzięli również udział w konferencji prasowej z udziałem wojewody oraz włodarzy miast i gmin, których projekty również otrzymały środki na realizację projektów z zakresu bezpieczeństwa.

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzy Szydłowski wraz ze Skarbnikiem Miasta i Gminy Busko-Zdrój Arturem Tokarzem podpisali z Wojewodą Świętokrzyskim Józefem Brykiem Porozumienie dotyczące dofinansowania projektu z Rządowego Programu „Razem bezpiecznie

Źródło: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/27534,Bezpieczenstwo-jest-najwazniejsze.html