26 kwietnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe skierowane do członków Komitetu Monitorującego ZIT, stanowiące etap prac nad Strategią Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030 w ramach Partnerstwa pomiędzy Gminami Busko-Zdrój, Stopnica.
Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora przy współpracy z firmą InicjatywaLokalna.pl - Wykonawcy Strategii. Spotkanie w Busku-Zdroju jest etapem konsultacji dotyczących prac nad dokumentem strategii.
Burmistrz zaprezentował dotychczasowy przebieg oraz stan zaawansowania prac nad Strategią.
Podkreślił również, że Strategia będzie dokumentem, określającym długofalowy rozwój obszaru oraz będzie narzędziem do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację wyznaczonych celów.
Wskazano, iż działania strategiczne oraz cele planowanych przedsięwzięć, jakie zostały wypracowane dotychczas stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności.
Wskazywane projekty strategiczne obejmują:
1) Realizację Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój poprzez poprawę jakości i dostępności komunikacyjnej w oparciu o zrównoważoną, multimodalną mobilność miejską.
Planowany zakres projektu to m.in. wprowadzenie autobusowego taboru ekologicznego, z budową Centrum Komunikacyjnego w Busku-Zdroju etap I z parkingiem wielopoziomowych o funkcji Park & Ride na ok. 500 miejsc, z punktami ładowania samochodów elektrycznych, elektronicznym systemem parkowania oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznej dworca w Stopnicy, zapewniające komfort oczekiwania podróżującym na połączenie autobusowe, z miejscami postojowymi oraz z punktami ładowania samochodów elektrycznych.
W ramach projektu powstanie niskoemisyjna komunikacja miejska, alternatywny układ komunikacyjny w postaci spójnego szlaku rowerowego, łączącego ośrodki Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Celem projektu jest m.in. poprawa zdrowia mieszkańców poprzez zmianę stylu życia, związaną z położeniem większego nacisku na ruch i aktywny wypoczynek, poprawa komfortu życia i warunków środowiskowych mieszkańców korzystających z miejskich przestrzeni publicznych.
2) Ochronę i udostępnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój kultury w celu wzmocnienia atrakcyjności turystycznej obszaru dzięki utworzeniu Szlaku Dziedzictwa Kultury.
W ramach projektu zaplanowano m.in. Rozbudowę Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, adaptację istniejącego budynku domu kultury na cele rozwoju Szkoły Muzycznej. Powstały kompleks koncertowo-widowiskowy obejmowałby wykonanie profesjonalnej sali widowiskowej na ok. 1000 miejsc.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, istnieje duża potrzeba powstania na południu województwa silnego, nowoczesnego ośrodka kultury - Zdrojowego Centrum Kultury z profesjonalną salą koncertową w stolicy obszaru uzdrowiskowego Busku-Zdroju.
Kolejnym zamierzeniem w ramach projektu jest wsparcie działań związanych z wyznaczeniem i oznakowaniem Szlaku Dziedzictwa Kultury z zachowaniem i udostępnianiem ważnych obiektów kulturowych na terenie MOF, w tym związane z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi, obejmującymi kościół parafialny pw. św. App. Piotra i Pawła w Stopnicy, a także odnowienie muru klasztornego i odbudowa kaplicy św. Anny w gminie Stopnica.
Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów projektu powstanie Szlak Dziedzictwa Kultury na obszarze funkcjonalnym, który będzie zintegrowany ze ścieżką rowerową poprowadzoną z Buska-Zdroju do Stopnicy oraz np. Drogą św. Jakuba, która przechodzi przez MOF.
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału MOF Buska-Zdroju, a zarazem potencjału województwa w zakresie rozwoju kultury, a także udostepnienia materialnego dziedzictwa kulturowego.
Na spotkaniu wskazano, iż istnieje spójność omówionych propozycji inwestycyjnych z przedsięwzięciami realizowanymi i tymi planowanymi w ramach Innych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska oraz istnieje potrzeba uwzględnienia w przygotowywanej strategii założeń strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) - strategie obszarowe powinny być z nią komplementarne.
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja, podczas której, głos zabierali poszczególni członkowie Komitetu. Prezentując swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami, wynikającymi m.in. z wielu spotkań z mieszkańcami oraz odwiedzającymi gminę gośćmi.
Wskazywali na dostrzegalne, pozytywne zmiany przestrzeni miasta, które przyciągają i zachęcają do odwiedzin.
Wszyscy zebrani wyrazili aprobatę dla planowanych zamierzeń i zapewnili, że ich realizacja przyczyni się nie tyko do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy atrakcyjności obszaru ale również będzie miała wpływ na ożywienie gospodarcze regionu.
Podkreślili ważną rolę planowania strategicznego, posiadania planów i wizji rozwoju.
Dziękujemy członkom Komitetu za poświęcony czas i cenne wskazówki.