Pod koniec listopada w auli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie w sprawie konsultacji diagnozy do Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU). Uczestniczyło w nim blisko 30 osób, wśród nich reprezentanci samorządów członkowskich OSI ŚU, tj. Gminy Busko-Zdrój, Gminy Solec-Zdrój, Gminy Pińczów, Gminy Kazimierza Wielka, Powiatu Buskiego, a także przedstawiciele podmiotów uzdrowiskowych i turystycznych z obszaru OSI.
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora powitał zebranych, podziękował za ich obecność i wyraził nadzieję na zaangażowanie w proces powstawania Strategii OSI ŚU. Branża turystyczna i uzdrowiskowa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obszaru uzdrowiskowego, stąd też szczególnie ważne są potrzeby, spostrzeżenia, opinie oraz pomysły przedstawicieli branży uzdrowiskowej i turystycznej dotyczące programowania rozwoju tego obszaru. Następnie Wykonawca Strategii Rozwoju OSI ŚU Paweł Walczyszyn przedstawił najważniejsze informacje i wnioski wynikające z przeprowadzonej Diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Mówił o jej znaczeniu dla obszaru oraz powstającej Strategii, a także o merytorycznym zakresie opracowania.
W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca funkcji uzdrowiskowych obszaru oraz jego potrzeb. Przedstawiciele podmiotów uzdrowiskowych zwrócili uwagę m.in. na problem z parkowaniem w uzdrowisku, sygnalizowali potrzebę budowy parkingów poza strefą uzdrowiskową wraz z wprowadzeniem transportu niskoemisyjnego. Reprezentanci podmiotów turystycznych podkreślali z kolei potrzebę zagospodarowania czasu wolnego zarówno mieszkańców jak i przybywających gości, w tym wzbogacenie aktualnej oferty turystycznej. Podnoszono temat wprowadzenia nowych produktów turystycznych jak np. szlak rowerowy, który mógłby stać się wizytówką obszaru uzdrowiskowego i atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak również kuracjuszy i turystów. Przedstawiciele branży uzdrowiskowej sygnalizowali, że w najbliższych miesiącach planowana jest zmiana przepisów, która umożliwi kuracjuszowi wybór kurortu, do którego będzie chciał przyjechać i skorzystać z jego oferty uzdrowiskowej. Stąd tak ważna jest stała poprawa konkurencyjności świętokrzyskich uzdrowisk oraz dbałość o wysoką jakość oferowanych usług, w tym także odpowiednie kwalifikacje personelu.
Wszystkie pozyskane opinie mają ogromną wartość dla opracowywanej Strategii Rozwoju OSI ŚU. Pozwolą na pełniejsze wykorzystanie potencjałów i odpowiadające potrzebom mieszkańców działania, zmierzające do kompleksowego rozwoju obszaru uzdrowiskowego.