Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Defibrylator w domu zdrojowym Defibrylator w BOSIR Defibrylator w budynku Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju

Jednostki gminne w Busku-Zdroju zostały wyposażone w intuicyjne defibrylatory, stworzone z myślą o osobach bez specjalistycznego przeszkolenia. Urządzenia zostały zakupione w ramach projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój - II edycja” w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2024 r.).

Zadaniem defibrylatora jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. W połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

W oznakowanej szafce znajduje się jaskrawopomarańczowy pokrowiec w którym znajduje się lekki i poręczny półautomatyczny defibrylator - model CU Medical iPAD SP1 AED. Widoczny będzie wskaźnik stanu elektrod i baterii. Urządzenie jest wyposażone w kartę pamięci, umożliwiającą zapis akcji ratowniczych z użyciem defibrylatora. Urządzenie posiada również baterię z 5 letnim terminem przechowywania. Defibrylator jest odporny na zapylenie i wodę. Ponadto w szafce znajduje się również mały woreczek - zestaw z akcesoriami niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy: maseczka do sztucznego oddychania, nożyczki, golarka, rękawiczki, gazik do dezynfekcji.

Defibrylator w BSCK Defibrylator w siedzibie MGOPS Defibrylator w budynku Klubu Seniora

Defibrylatora używa się w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. U nieprzytomnej osoby należy natychmiast podjąć kontrolę drożności dróg oddechowych i oddechu. Odchyl jego głowę do tyłu, kładąc jedną rękę na czole, a palcami drugiej unosząc brodę. Zbliż ucho do ust poszkodowanego (w celu usłyszenia wydechu lub wyczucia ciepła powietrza wydechowego na policzku) i jednocześnie obserwuj czy porusza się jego klatka piersiowa. W przypadku stwierdzenia, że poszkodowany nie oddycha natychmiast wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer ratunkowy 112 oraz niezwłocznie rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Będąc w przestrzeni publicznej, wezwij również drugą osobę do pomocy i obsługi defibrylatora – łatwiej prowadzić czynności ratownicze dwuosobowo.

Aby rozpocząć masaż serca, klęknij z boku leżącej na wznak osoby nieprzytomnej i połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego (w połowie mostka), ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni leżącej na klatce piersiowej, spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nacisk nie będzie kierowany na żebra poszkodowanego. Utrzymuj wyprostowane ramiona, nie uciskaj górnej części brzucha ani dolnego końca mostka. Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego i uciskaj mostek 30 razy na głębokość 5 cm. Uciskaj mostek z częstotliwością co najmniej 100-120 uścisków na minutę. Przy utrzymaniu tempa uciskania mostka pomocny może być rytm piosenki The Beatles „Yellow Submarine”. Następnie wykonaj 2 wdechy ratownicze – przy pomocy maseczki do sztucznego oddychania. RKO to duży wysiłek fizyczny, dlatego powinny go wykonywać przynajmniej dwie osoby, zmieniające się co 2 minuty.

Międzyczasie włącz defibrylator. Po otwarciu obudowy, na szarym panelu głównym widoczne są: szary przełącznik trybu pediatrycznego, zielony przycisk zasilania ON/OFF, czerwony przycisk wyładowania, biały przycisk „i” informacja - pomoc głosowa przy resuscytacji oraz infografiki dotyczące miejsc przyklejenia elektrod oraz związane z prowadzeniem resuscytacji. Widoczne są również głośniki, przez które padają komendy dotyczące postępowania. Z tyłu urządzenia za klapką znajdują się uniwersalne elektrody dla dzieci i dorosłych (jedna para).

Defibrylator należy wyjąć z szafki, upewnić się w jakim trybie będzie działał – czy dla dorosłego czy dla dziecka (nie defibrylujemy niemowląt). Zmiana trybu na pediatryczny odbywa się za pomocą przełącznika. Nie ma potrzeby zmieniania elektrod, ponieważ jedna para elektrod pasuje zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Po włączeniu urządzenie rozpocznie komunikację głosową i krok po kroku poinformuje o kolejnych czynnościach ratowniczych. Elektrody, przykleja się do klatki piersiowej, zgodnie z infografikami– jedną poniżej lewej pachy, drugą pod prawym obojczykiem, obok mostka. Algorytm automatycznie rozpozna zaburzenia rytmu serca. Urządzenie podpowie osobie prowadzącej reanimację, jakie czynności należy wykonywać. Należy się również przygotować do kontynuowania masażu serca - urządzenie będzie instruowało o dalszym postępowaniu.

WAZNE: RKO prowadzimy do momentu, aż poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać lub opiekę nad nim przejmie zespół ratownictwa medycznego.

Defibrylatory zakupione w ramach projektu (6 szt.) zostały udostępnione w sześciu lokalizacjach w Busku-Zdroju:

  1. BUSKIE SAMORZĄDOWE CENTRUM KULTURY, al. Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju,
  2. DOM ZDROJOWY przy Kompleksie Tężni solankowej w Busku-Zdroju, ul. Waryńskiego w Busku-Zdroju,
  3. BUSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI, ul. Janusza Kusocińskiego 1 w Busku-Zdroju,
  4. PŁYWALNIA MIEJSKA, ul. Grotta 3a w Busku-Zdroju,
  5. MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ, ul. Kościuszki 2a w Busku-Zdroju,
  6. CENTRUM AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ – KLUB SENIORA, ul. Boczna 6a w Busku-Zdroju.