29 października w Buskim Samorządowym Centrum Kultury Radosław Słoniewski dyrektor kieleckiego Oddziału Polskiej Spółki Gazowniczej przekazał burmistrzowi Waldemarowi Sikorze urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu miasto będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów w powietrzu. W ten sposób Busko dołączyło do programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia burmistrza, który podsumował dotychczasowe działania gminy ukierunkowane na ochronę środowiska. Wspomniał m.in. o autorskim gminnym programie dotacji celowej na wymianę systemów grzewczych w ramach którego z mieszkańcami zawartych zostało 60 umów; kampanii informacyjnej o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany kotłów i pieców ze środków WFOŚiGW i szeroko rozpropagowanej ogólnopolskiej akcji „Czyste powietrze”. Podsumował też inwestycje zmierzające do ochrony środowiska jak: instalacje solarne i fotowoltaika.
Dyrektor Radosław Słoniewski zaprezentował stopień zgazyfikowania Polski i województwa świętokrzyskiego podkreślając, że w tej kwestii jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Zaznaczył również, że każdy nowy odbiorca korzystający z gazu to mniej zanieczyszczone powietrze. Według prognoz do 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 12 gmin województwa świętokrzyskiego.
Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej – ekspert w programie, opowiedziała o zagrożeniu jakie niesie dla ludzi zanieczyszczone powietrze. Okazuje się, że palenie węgla, drewna, a przede wszystkim śmieci jest główną przyczyną emisji szkodliwych substancji.
Na zakończenie konferencji przekazane zostało gminie urządzenie pomiarowe, które wyposażone jest w stację meteo, monitorującą temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. Wyniki te są prezentowane na wyświetlaczu, mogę być też podawane online. Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność, można je przenosić w dowolne miejsce i kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie.
W ramach akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” eksperci uświadamiają, że problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym , i zachęcają że korzystanie z gazu ziemnego najbardziej ekologicznego paliwa jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.
Podczas spotkania można było skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego.
Opr. EHR