Ruszyły prace rewitalizacyjne we wschodniej części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek związanych z wycinką drzew. Tymczasem prawdziwym zamierzeniem inwestora jest przywrócenie zabytku do dawnej świetności i przywrócenie mu kształtu zgodnie z projektem Henryka Marconiego.

Rewitalizacja Parku Rewitalizacja Parku   

Na przykładzie tych drzew widać, dlaczego tak ważne jest prześwietlanie drzew i właściwy dobór gatunkowy nasadzeń: iglak pozbawiony całkowicie części korony drzewnej przez zbyt bliskie współistnienie żywotnika. Obok - tuja, która nie jest naturalnym elementem parku.

Od kilku dni brama wejściowa do parku zdrojowego w Busku jest zagrodzona. Tuż za nią, rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną.

Wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku, odtworzonego w 1983 r. przez dr Longina Majdeckiego. Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego, zrealizowanego przez ogrodnika Ignacego Hanusza i stanowi pierwowzór XIX-wiecznego parku zapisany w zasobach Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

To właśnie na tej podstawie Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki 219 drzew (w stosunku do ponad 3,5 tys okazów w starej części parku). Jak czytamy w dokumencie: założenia projektowe przewidują podkreślenie i uczytelnienie elementów historycznego zespołu (aleja centralna z parterem kwiatowym, we wschodniej części parku – parter gwiazdy, ogród angielski, ogród boczny wschodni i parter widokowy, w zachodniej części parku – ogród z klombami, parter muzyczny, ogród boczny zachodni i ogród kwiatowy oraz ogród południowy i plac rondo), co wymagać będzie ingerencji w drzewostan parkowy. Zakres tej wycinki wynika z faktu, że w przeszłości zdarzały się tu nasadzenia zieleni o nieodpowiednim składzie gatunkowym lub w niewłaściwych miejscach. Dopuszczono również do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i wzrostu samosiejek, które zacieniają właściwe drzewa powodując ich destrukcję. W konsekwencji przez lata doszło do stopniowego zatarcia się pierwotnego charakteru i stylistyki fragmentów kompozycji parkowej.

Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować, wykonując korytowanie ciągów pieszych w stosownej odległości. Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki.

mt_gallery:Rewitalizacja Parku

Warto podkreślić, że działania gminy zmierzające do poprawy infrastruktury parkowej nie będą polegać na wycince drzew a przede wszystkim na uporządkowaniu zasobów parkowych, szlaków komunikacyjnych i małej architektury. Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi, a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska.