Drodzy Mieszkańcy, czy wiecie co zrobić, aby zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie swojego nr PESEL? Zapoznajcie się z poniższą informacją!

Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie nr PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić:

• przez Internet za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, aplikacji mObywatel, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej,
  • w dowolnym urzędzie na terenie Polski

Kto może zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie?

• każdy, kto posiada nr PESEL i jest pełnoletni

Jakie korzyści daje nam zastrzeżenie nr PESEL?

• jeśli zastrzeżesz swój nr PESEL, znajdzie się on w specjalnym rejestrze zastrzeżeń. Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe będą miały obowiązek weryfikować jego zapisy, zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu/pożyczki
  • Jeśli instytucje bankowe nie dopełnią tego obowiązku lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na twoje skradzione dane, nie będziesz musiał spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa.

Czy zastrzeżenie nr PESEL może spowodować utrudnienia? Okazuje się, że w pewnych sytuacjach tak np.:

• w banku
    - w przypadku wypłat gotówki w ilości przekraczającej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w jednym dniu,
    - w przypadku zakładania konta lub lokaty
  • u notariusza. Osobie, której nr PESEL został zastrzeżony notariusz ma prawo odmówić:
    - nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich,
    - sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich
  • u operatora telekomunikacyjnego:
    - odmowa wyrobienia duplikatu Karty SIM lub jej wtórnika albo wirtualnego odpowiednika (eSIM)

Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.