Marszem Katyńskim w Busku – Zdroju, który w naszym mieście odbył się po raz pierwszy, została uczczona 75. rocznica zbrodni katyńskiej.
14 kwietnia br., Marek Jończyk z Delegatury IPN w Kielcach spotkał się z uczniami Samorządowego Gimnazjum nr 2 i wygłosił prelekcję „Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny". Tuż po godz. 13.30 gimnazjaliści, ubrani w mundury polskich żołnierzy z roku 1939, udali się na ul. 1 Maja, kolumną, taką jaką szli na mobilizację polscy oficerowie, a za nimi podążały matki, żony, córki, siostry, wierząc, że wkrótce wszyscy wrócą do domów. Symboliczne pożegnanie żołnierzy z ich rodzinami miało miejsce obok Pensjonatu „Sanato", skąd we wrześniu 1939 roku wyruszył na wojnę i już z niej nie powrócił Eugeniusz Budzyński, naczelny lekarz uzdrowiskowy w Państwowym Zakładzie Zdrojowym w Busku-Zdroju, major Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu. Pochód przeszedł al. Mickiewicza; przed Katyńskimi Dęba Pamięci zapalono znicze. W trakcie Marszu miały miejsce postoje, podczas których czytane były fragmenty listów do i od oficerów oraz pamiętniki zamordowanych.
Zakończenie Marszu odbyło się przed budynkiem Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku – Zdroju symboliczną rekonstrukcją egzekucji i pochówku polskich oficerów. Symboliczna była również scena „odkrycia" żołnierzy – to właśnie rodziny ofiar Zbrodni Katyńskiej przez długie lata były największymi strażnikami pamięci o tamtych wydarzeniach.
W Marszu wzięli udział m.in. Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych ze Starostą Buskim Jerzym Kolarzem oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemarem Sikorą na czele, przewodnicząca Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Justyna Nurek, ks. Prałat Marek Podyma, ks. Kanonik Tadeusz Szlachta, ks. Kanonik Marian Janik, Marek Jończyk z Delegatury IPN w Kielcach, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Gromada Zuchowa ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku – Zdroju, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta, a także kuracjusze.
Organizatorami Marszu byli: Samorządowe Gimnazjum nr 2 w Busku – Zdroju, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, KOSK im. 13.
Pułku Ułanów Wileńskich, Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
Patronat honorowy nad marszem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój. Patronat medialny – Radio Kielce.