Zakończyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo, a poświęcona w tym roku twórczości Andrzeja Poniedzielskiego. Nie wszystkim wiadomo, że ten znany twórca kabaretowy i satyryk, to także poeta, bard, scenarzysta, reżyser i aktor, obchodzący właśnie w bieżącym roku 40 rocznicę swojej pracy artystycznej. On sam też był Gościem honorowym imprezy i przewodniczącym Jury. Tegorocznej edycji towarzyszyło motto zaczerpnięte z jednej z jego piosenek: „Pilnujmy marzeń, dusza musi z czegoś żyć", co doskonale wizualizowała przestrzenna scenografia: kołyszące się ikaryjskie skrzydła nad zimowym parkiem. Patronatem honorowym imprezę objęli : Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Świętokrzyska, Telewizja Ponidzie, Echo Dnia, Radio Kielce i portal busko.com.pl.
GRAND PRIX DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
11 grudnia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprezentowało swoje talenty 17 solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych zakwalifikowanych do finału z sześciu województw. Poziom wokalny uczestników był bardzo wysoki. Niepełnosprawna młodzież Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z satysfakcją i pełnym oddaniem pełniła tego dnia wszystkie ważne funkcje organizacyjne i techniczne. A w sali widowiskowej usłyszeliśmy piosenki mające różnorodną amplitudę emocji: od lirycznych, tęsknych songów, jak w przypadku: „Dla duszy gram", „Żyć dla ciebie", po satyryczne czy żartobliwie przewrotne „Bawitko" czy „Miłość w wieku delete" . W tym roku nagroda grand prix, ufundowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, nie opuściła naszego województwa, jak to było w poprzedniej edycji turnieju. Jury przyznało ją Klaudii Kozioł, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za piosenkę „Żyłam tylko snem".
PIERNIK TEŻ CIACHO...
Andrzej Poniedzielski był, jak sam stwierdził w wywiadzie dla Telewizji Świętokrzyskiej, niezwykle wzruszony prezentacjami swoich piosenek, wykonanymi przez młodzież. Podczas wręczania nagród, mówił, że bardzo żałuje, że nie jest dość elegancko ubrany, bo udział w tym przedsięwzięciu( 40-lecie pracy artystycznej) to jakby przejście z kategorii Ministerstwa Kultury do Dziedzictwa Narodowego. Nie byłby jednak sobą, gdyby nie wtrącił jakiegoś dowcipu czy anegdoty w rodzaju: - A jednak słyszałem, jak dwie młode damy rzuciły w moim kierunku – „Ale ciacho"! Rozbudziło to we mnie nadzieje, bo z tego, co wiem o cukiernictwie, piernik też ciacho... W finale konkursu, niespodziewanie dla wszystkich, podszedł do mikrofonu i... zaśpiewał na scenie w duecie z laureatką grand prix. Chętnie pozował również do zdjęć, podpisywał zdjęcia, płyty i rozdawał autografy. Konferansjerzy z naszego Ośrodka prowadzący cały turniej, otrzymali od niego w prezencie piękne wydanie najnowszej książki: „Piosenki to...", podobnie jak dziewczyny z koła dziennikarskiego, przeprowadzające z nim wywiad.
SPECJALNE MIEJSCA
Pierwsze miejsca poszczególnych kategorii, decyzją Jury, rozdzieliły się na trzy województwa: wśród najmłodszych zwyciężyła Julia Chmielarska z Kraśnika w województwie lubelskim, najlepiej śpiewającą gimnazjalistką okazała się Kinga Kania z Dębicy w województwie podkarpackim, a pierwsze miejsce w najstarszej grupie wiekowej przypadło bezapelacyjnie reprezentantce Buska-Zdroju Pauli Milner z LO nr1. Nagrody specjalne otrzymali: Patryk Konieczny - młody, oryginalny pianista z „Zespołu bez nazwy" z ZPO w Zbludowicach i zespół „Fatamorgana" z MOK „Centrum" w Zawierciu, który w piosence o tajemniczym tytule „Miłość w wieku delete" zaprezentował skecz rodem z kabaretu. Gospodarzom przypadła Nagroda Publiczności, ale nie tylko. Marcin Bujny zajął także trzecie miejsce za piosenkę „Trzy pytania". Andrzej Poniedzielski gratulował wszystkim uczestnikom turnieju, także tym, którzy nie zostali nagrodzeni, bo, jak stwierdził , „Nie jest łatwo śpiewać przed twórcą, który żyje..."
Małgorzata Bębenek
Lista Laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Andrzej Poniedzielski 2015"
Grand Prix 2014: Klaudia Kozioł z LO w Kazimierzy Wielkiej „Żyć dla ciebie"
9-12 lat:
1 miejsce: Julia Chmielarska z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku „Zielona Pani Ziemio" (Nagroda ufundowana przez Burmistrza MiG Busko-Zdrój)
2 miejsce:Duet „Siostry" - Emilia i Nikola Kozioł "Tęsknij za kolejnym dniem" –Zespół Szkół w Opatowcu
3 miejsce: Natalia Mamrot z Miejskiego Domu Kultury „Centrum" w Opocznie „Trzy pytania"
wyróżnienie: Agnieszka Czerw ze SP w Siesławicach „Podanie o..."; Schola „Albertowe Słoneczka" z Buska-Zdroju „Dla duszy gram"; Zespół wokalny SP nr1 z Buska-Zdroju „Śpiewam życie";
13-15 lat:
1. Kinga Kania z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy „Pilnujmy marzeń" (nagroda ufundowana przez Prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., pana WojciechaLegawca)
2. „Zespół bez nazwy"-Jakub Szymczyk, Patrycja Wojnowska, Patryk Konieczny, Maksymilian Zoch z ZPO w Zbludowicach „Wesoła dumka o starości"
3. Nikola Wróbel z Zespołu Szkół w Opatowcu „Zielona Pani Ziemio"
16-20 lat:
1. Paula Milner LO nr 1 Busko Zdrój „Kamień i mgła" (nagroda ufundowana przez Starostę Buskiego, Jerzego Kolarza)
2. Aleksandra Ożóg z Domu Kultury „Kosmos" w Dębicy „ Żyłam tylko snem"
3. Marcin Bujny z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju „Trzy pytania"
wyróżnienie: Joanna Krebs z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy „Te połówki jabłka dwie"; Zespół wokalny z SOSW w Broninie (Joanna Gradzik, Angelika Rusek, Paweł Łataś) „Bawitko"
Nagroda Publiczności: Marcin Bujny z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju (nagroda ufundowana przez Prezes Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju, Annę Karwat)
Nagroda Specjalna za oryginalność wykonania: Zespół „Fatamorgana" z Zawiercia( nagroda ufundowana przez Prezesa zarządu Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju Krzysztofa Czerwca)
Nagroda Specjalna za ogólny wyraz artystyczny: Patryk Konieczny, pianista z „Zespołu bez nazwy" z ZPO w Zbludowicach( nagroda ufundowana przez radnego sejmiku wojewódzkiego i właściciela Firmy Kotlarskiej SAS Mieczysława Sasa)