Szanowni Państwo,

Z dniem 1 września 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. W przypadku niewykonania obowiązku ustawowego przez samorządy, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym sam nadaje nazwę.

Instytut Pamięci Narodowej za symbolizujące komunizm na terenie miasta Busko-Zdrój uznał nazwy ulic: 12 Stycznia, Armii Ludowej, Gwardii Ludowej oraz osiedla Gen. Karola Świerczewskiego.

Komisja ds. nazewnictwa ulic wytypowała dla poszczególnych ulic i osiedla po trzy propozycje nowej nazwy, na które uprawnione osoby i podmioty będą mogły oddawać głosy, uwzględniając zgłaszane wcześniej sugestie mieszkańców.

Propozycje zmian nazw poszczególnych ulic i osiedla:

1. Ulica Armii Ludowej: Jesionowa, Lawendowa, Brzoskwiniowa
  2. Ulica Gwardii Ludowej: Wesoła, mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala, Owocowa
  3. Ulica 12 Stycznia: Parkowa, Eugeniusza Budzyńskiego, Hugona Kołłątaja
  4. Osiedle Świerczewskiego: Jana III Sobieskiego, Orła Białego, gen. Stanisława Maczka

W celu umożliwienia mieszkańcom oddawania głosów na wytypowane wyżej propozycje odbędą się spotkania konsultacyjne, podczas których rozdane zostaną ankiety z propozycjami nowych nazw ulic/osiedla, w których uprawnieni będą mogli zaznaczyć odpowiadającą im nazwę według harmonogramu:

Nazwa ulic
/osiedla do zmiany
Miejsce konsultacji Data konsultacji  Godziny konsultacji
Armii Ludowej
12 Stycznia
Buskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój
3 kwietnia 2017 r. 13:00 - 19:00
Gwardii Ludowej Zakład Doskonalenia Zawodowego
ul. Wojska Polskiego 31, Busko-Zdrój
4 kwietnia 2017 r. 13:00 - 19:00
os. gen. Świerczewskiego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
os. gen. Świerczewskiego 17, Busko-Zdrój
5-6 kwietnia 2017 r. 13:00 - 19:00

Zapraszam zatem wszystkie uprawnione osoby i podmioty do aktywnego uczestniczenia w wyrażaniu opinii w przedmiotowej sprawie. Ta nazwa ulicy/osiedla, która uzyska najwięcej głosów, zostanie podana w projekcie uchwały pod obrady Rady Miejskiej.

Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dowodów osobistych. Zgodnie z prawem dokumenty te będą ważne do czasu upływu terminu ich ważności. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ww. ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój nr 37/2017 w sprawie zasięgnięcia opinii w przedmiocie zmiany nazw ulic/osiedla w Busku-Zdroju [pdf]