Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Busko- Zdrój, dnia 31.03.2017r.

Znak: GKN. 6810.4.2.2017

DECYZJA

Na podstawie art. 8 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 2016, poz. 703), działając z urzędu

orzekam

Uznać działkę gruntu położoną w miejscowości Służów gm. Busko-Zdrój oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 199 o powierzchni 0.29 ha, za mienie gromadzkie.

Decyzja niniejsza podlega podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w sołectwie Służów oraz ogłasza się ją poprzez wywieszenie przez okres 14 dni w Urzędzie Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, a także zamieszcza się ją w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Powiatu Buskiego oraz w prasie lokalnej.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 i 3 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych za mienie gromadzkie można uznać jedynie te nieruchomości rolne, leśne i obszary wodne położone na terenach wiejskich, które stanowią mienie gromadzkie w rozumieniu przepisów o zarządzie takim mieniem, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, były faktycznie użytkowane wspólnie przez mieszkańców wsi.

Z przepisu tego wynika, że definicji mienia gromadzkiego, którego dotyczy ustawa, należy poszukiwać w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. z 1962 r. Nr 64, poz. 303 ze zim.). W rozporządzeniu tym w § 1 znajduje się legalna definicja zarówno mienia gromadzkiego, jak i dawnych gromad. Zgodnie z nią przez użyte w rozporządzeniu określenie mienie gromadzkie rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego i o powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe, a przez dawne gromady rozumieć należy gromady istniejące do dnia wejścia w życie wskazanej ustawy z dnia 25 września 1954 roku.

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy a w szczególności przesłany przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój protokół z rozprawy administracyjnej oraz zaświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój z dnia 13.03.2017 r. znak: GKNŚR.6825.19.2016 ustalono co następuje ;

  • działka nr 199 o pow. 0,29 ha to działka użyteczności publicznej wydzielona w wyniku scalenia przeprowadzonego w latach 1969-1970 za inne działki zapisane w rejestrze pomiarowo-klasyfikacyjnym z 1960 r. jako „grunty gromadzkie wsi Służów" i od roku 1970 wykorzystywana jest przez mieszkańców wsi na cele sportowe - boisko.

Z materiałów zgromadzonych przez tutejszy organ wynika, że działki za które wydzielono ekwiwalent w przedmiotowej działce w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych stanowiły mienie gromadzkie.

Przed wydaniem decyzji o uznanie za mienie gromadzkie przedmiotowej działki, zawiadomieni zostali zgodnie z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego Sołtys miejscowości Służów i Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, uwag żadnych nie wniesiono.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia postanowiono orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.

Od decyzji niniejszej przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Świętokrzyskiego w Kielcach za moim pośrednictwem w terminie 14 dni, licząc od pierwszego dnia po upływie terminu jej podania do publicznej wiadomości.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].