Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

REGIONALNY DYREKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA w KIELCACH

Kielce, dnia 22 czerwca 2020r.

WOO-I.420.91.2018.MW.44

OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 33 ust. 1, w związku z art. 75 ust. 1 pkt 1 lit. j, art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U z 2020 r., poz. 283 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1712)

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach

podaje do publicznej wiadomości, że w związku z prowadzonym na wniosek Kopalni Gipsu „Leszcze" S.A. postępowaniem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na:

„Wydobywaniu gipsu ze złoża „Leszcze"

ponawia się procedurę związaną z udziałem społeczeństwa z uwagi na wprowadzone ograniczenia, nakazy, zakazy w ramach działań podjętych celem zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem na podstawie przepisów ustawy z dnia 02 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.).

Projektowane zamierzenie polega na kontynuacji wydobycia kopaliny ze złoża gipsu „Leszcze". Wydobyciem objęte zostanie całe złoże o powierzchni wynoszącej po poszerzeniu jego granic w kierunku północnym i uściśleniu jego wschodniej granicy - ok. 63 ha.

Eksploatacja złoża prowadzona będzie metodą odkrywkową, z zastosowaniem techniki strzałowej oraz mechanicznych metod urabiania, do rzędnej ok. 199 m n.p.m., poniżej zwierciadła wód podziemnych. Roczna wielkość wydobycia kopaliny ze złoża nie przekroczy 700 tys. Mg. Urobek będzie podlegał przeróbce na węźle kruszenia, a następnie zostanie kierowany na składowisko kamienia. Usuwany znad złoża nadkład oraz utwory krasowe zwałowane będą w wyrobisku.

Część złoża (obszar o powierzchni ok. 1,97 ha) znajduje się poza obecnie zatwierdzonym obszarem górniczym „Dolina Nidy III" w związku z czym zmieni się przebieg granic obszaru górniczego. Planowany obszar górniczy nazwany „Dolina Nidy IV" o powierzchni ok. 88,93 ha zlokalizowany będzie na terenie obrębów ewidencyjnych Marzęcin, Wola Zagojska, Gacki, południowy narożnik na granicy obrębu Leszcze, gmina Pińczów oraz obrębu Kostki Małe, gmina Busko-Zdrój i będzie mniejszy od dotychczasowego o ok. 50 ha.

Zmianie ulegnie również granica i powierzchnia terenu górniczego, planowany teren górniczy o nazwie „Dolina Nidy III" wyznaczono w oparciu o zakres oddziaływań robót strzałowych i odwodnienia złoża. Jego powierzchnia wyniesie ok. 338,67 ha i będzie mniejsza od powierzchni obecnego terenu górniczego „Dolina Nidy II".

Przedsięwzięcie zaklasyfikowano do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 1 w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 lit a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 71), które zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) ma zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Organem administracji właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach.

W toku prowadzonego postępowania tut. organ w trybie art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wystąpił do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny i podanie ewentualnego zakresu raportu. Organ ten pismem znak: KR.RZS.435.141.2018.BG Z dnia 26 listopada 2018 r. po analizie dokumentów przedłożonych przez tut. organ oraz dodatkowych informacji przekazanych przez Inwestora pismem z dnia 07.11.2018 r., znak: KK 204/51/18 wyraził opinię, że ww. przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Tut. organ na podstawie art. 63 ust. 1 ww. ustawy, biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia, charakter i złożoność oddziaływań, m. in. oddziaływania związane z prowadzeniem wydobycia z użyciem materiałów wybuchowych, oddziaływanie zamierzenia na jakość powietrza, tereny chronione akustycznie, środowisko przyrodnicze i konieczność nałożenia warunków na jakich inwestycja może być realizowana, w tym w zakresie monitoringu, a także możliwość wystąpienia konfliktów, postanowieniem znak: WOO-I.420.91.2018.MW.7 z dnia 27.12.2018 r., stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W dniu 25.04.2019 r. do tut. organu wpłynął raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Ponieważ Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wyraził opinię, że nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z art. 77 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ właściwy do wydania tej decyzji nie ma obowiązku uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia z organem właściwym w sprawach ocen wodnoprawnych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 2017r. — Prawo wodne.

Informacje o wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko umieszczono w „Publicznie dostępnym wykaże danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie", prowadzonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach. Zawiadamiam jednocześnie o:

• możliwości zapoznania się, od dnia publicznego wywieszenia obwieszczenia, z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz pozostałą dokumentacją sprawy, które zamieszczono w wersji elektronicznej pod adresem: https://owncloud.gdos.gov.p1/index.php/s/5byMlyhvcQKmloB  a także dostępne są w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 730 — 1530;
• możliwości składania przez wszysddch zainteresowanych uwag i wniosków odnośnie planowanego przedsięwzięcia w terminie od 25.06.2020 t. do 24.07.2020 r. w formie pisemnej, ustnie do protokołu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 730— 1530 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jednocześnie informuję, że termin osobistego stawiennictwa w siedzibie urzędu w celu zapoznania się z dokumentacją jak również złożenia uwag i wniosków należy uprzednio uzgodnić telefonicznie (pod numerem telefonu 41 34-35-340 lub 41 34-35-361) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach: www.kielce.rdos.gov.pl.

Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych uwag i wniosków jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach.

Aldona Sobolak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach /-podpisany cyfrowo/

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].