Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Busko-Zdrój, dnia 08.05.2024 r.

Znak: GKN.6810.4.2.2024

DECYZJA

Na podstawie art. 8 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 140) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572),

orzekam:

uznać nieruchomość położoną w obrębie Szczaworyż, gm. Busko-Zdrój, oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka nr 316 o pow. 0,3324 ha i nr 514 o pow. 0,1965 ha, za mienie gromadzkie.

Decyzja niniejsza podlega podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w sołectwie Szczaworyż oraz ogłasza się ją poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń przez okres 14 dni w Urzędzie Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, a także zamieszcza się ją w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Buskiego, Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w prasie lokalnej.

UZASADNIENIE

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój wystąpił do Starosty Buskiego z wnioskiem o wydanie decyzji w trybie art. 8 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, stwierdzającej, że nieruchomość gruntowa położona w obrębie Szczaworyż, gm. Busko-Zdrój, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr 316 o pow. 0,3324 ha i nr 514 o pow. 0,1965 ha, stanowi mienie gromadzkie.

Art. 8 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych stanowi, że starosta wydaje decyzję o ustaleniu, które spośród nieruchomości, o których mowa w art. 1 ust. 2 i 3, stanowią mienie gromadzkie.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 i 3 w/w ustawy, za mienie gromadzkie można uznać te nieruchomości rolne, leśne i obszary wodne, które stanowią mienie gromadzkie w rozumieniu przepisów o zarządzie takim mieniem, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, były faktycznie użytkowane wspólnie przez mieszkańców wsi.

Celem ustalenia, czy dana nieruchomość była w dniu 5 lipca 1963 r. mieniem gromadzkim, kluczowy jest stan prawny w okresie poprzedzającym w/w datę, a w szczególności to, czy nieruchomość należała do istniejących w okresie od 1933 r. do 1954 r. gromad jako jednostek samorządu terytorialnego, mających osobowość prawną i będących podmiotami praw i obowiązków. Do stwierdzenia, że nieruchomość stanowi mienie gromadzkie, konieczne jest ustalenie czy przed dniem wejścia w życie ustawy była ona faktycznie użytkowana przez mieszkańców wsi.

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, a w szczególności przesłany przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój protokół z rozprawy administracyjnej przeprowadzonej w dniu 05.03.2024 r. oraz zaświadczenia Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój znak: GNWR.6825.2.1.2024 z dnia 07.03.2024 r. wynika, że w/w działki miały i mają charakter użyteczności publicznej - w postaci dróg gruntowych dojazdowych do pól. Działka nr 514 stanowiła jedyną drogę ze Szczaworyża do Skotnik Małych. Na działce znajduje się źródło, z którego korzystali wszyscy mieszkańcy. Działka nr 316 stanowiła drogę dojazdową dla mieszkańców wsi, którzy posiadali pola w sąsiedztwie. Działki te użytkowane były i są przez wszystkich mieszkańców i w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych stanowiły mienie gromadzkie.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Świętokrzyskiego, za pośrednictwem Starosty Buskiego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].