Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Kielce, dnia 06 lutego 2025 r.

WOO-I.420.11.2024.SK.24

OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 33 ust. 1 oraz art. 79 ust. 1, w związku z art. 75 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112 ze zm. – cyt. dalej jako „UUOŚ”),

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach

podaje do publicznej wiadomości, co następuje:

Na wniosek Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o., ul. Okrężna 16, 44-100 Gliwice, adres do korespondencji: Szarbków 73, 28-400 Pińczów działającej za pośrednictwem Pełnomocnika Pani Anety Jarosz z dnia 27.05.2024 r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na

kontynuacji eksploatacji złoża gipsów mioceńskich „Borków-Chwałowice” (przy zwiększonej wielkości wydobycia do 900 000 Mg rocznie oraz zmianie granic obszaru i terenu górniczego), zlokalizowanego na terenie gminy Pińczów i gminy Chmielnik, woj. Świętokrzyskie.

W ramach postępowania przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

W ramach inwestycji przewiduje się zmianę granic obszaru górniczego i terenu górniczego oraz zwiększenie wielkości wydobycia gipsu do 900 000 Mg rocznie. Inwestycja planowana jest do realizacji na terenie obrębów: 0004 Borków, 0032 Szarbków, gmina Pińczów oraz 0004 Chomentówek, gmina Chmielnik, natomiast obszar oddziaływania inwestycji obejmie obręby: 0008 Chrabków, 0009 Chruścice, 0010 Chwałowice, 0034 Uników, gmina Pińczów, 0018 Sędziejowice, gmina Chmielnik, 0011 Galów, 0022 Młyny, 0038 Szaniec, gmina Busko-Zdrój oraz 0003 Gartatowice, gmina Kije.

Projektowane zamierzenie polega na kontynuacji wydobycia kopaliny ze złoża gipsu „Borków-Chwałowice”. Całkowita powierzchnia dokumentowanego obszaru złoża wynosi ok. 80,03 ha. Granica spągowa złoża jest zmienna i waha się pomiędzy +196 m n. p. m. w części zachodniej złoża, a +217 m n. p. m. w jego części północnej. Realizacja inwestycji ma na celu rozszerzenie zakresu eksploatacji złoża w kierunku wschodnim. Eksploatacja prowadzona będzie metodą odkrywkową, z zastosowaniem techniki strzałowej oraz mechanicznych metod urabiania. Urobek będzie podlegał przeróbce na mobilnym węźle kruszenia, a następnie zostanie skierowany na miejsce magazynowania.

Usuwany znad złoża nadkład oraz utwory krasowe zwałowane będą w wyrobisku.

Powierzchnia istniejącego obszaru górniczego „Borków” wynosi aktualnie ok. 128,71 ha. Z uwagi m.in. na zakończenie eksploatacji zachodniej części złoża oraz uznanie części terenów poeksploatacyjnych za zrekultywowane, planowany obszar górniczy nazwany „Borków I” o powierzchni ok. 104,45 ha będzie mniejszy od dotychczasowego o ok. 24 ha. Zmianie ulegnie również granica i powierzchnia terenu górniczego, planowany teren górniczy o nazwie „Borków II” wyznaczono w oparciu o zakres oddziaływań robót strzałowych i odwodnienia złoża. Jego powierzchnia wyniesie ok. 2 556,1 ha i będzie większa od powierzchni obecnego terenu górniczego „Borków I” o ok. 1 435 ha.

Przedsięwzięcie zaklasyfikowano do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 27 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.).

Organem administracji właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, a organem biorącym udział w ocenie oddziaływania na środowisko, właściwym do dokonania uzgodnienia jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Informacje o wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko umieszczono w „Publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie”, prowadzonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach.

Zawiadamiam jednocześnie o:

  • możliwości zapoznania się od dnia publicznego wywieszenia obwieszczenia z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz uzupełnieniami, które zamieszczono w wersji elektronicznej pod adresem: https://rdoskielce1-my.sharepoint.com/ a także dostępne są w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 7.30 – 15.30,
  • możliwości składania przez wszystkich zainteresowanych uwag i wniosków odnośnie planowanego przedsięwzięcia przez okres 30 dni tj. od 12.02.2025 r. do 13.03.2025 r. w formie pisemnej, ustnie do protokołu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, ul. Karola Szymanowskiego 6, w godzinach 7.30 – 15.30 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowalnym podpisem elektronicznym (adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przez platformę ePUAP lub na adres do doręczeń elektronicznych).

Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych uwag i wniosków jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach. Odniesienie się do nich będzie miało miejsce w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zgodnie z art. 35 UUOŚ uwagi i wnioski złożone po upływie ww. terminu pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.

Jednocześnie informuję, że termin osobistego stawiennictwa w siedzibie urzędu w celu zapoznania się z dokumentacją jak również złożenia uwag i wniosków należy uprzednio uzgodnić telefonicznie (pod numerem telefonu: (41)3435361 lub (41)3435363).

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].