Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Busko-Zdrój, dn. 2008.10.02

Znak: RLO-7634/71/08

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 51 ust.3 pkt 1, art. 378 ust.l ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r- Prawo ochrony środowiska / Dz.U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 ze zm./ oraz w związku z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, przy nie uwzględnianiu progów ilościowych §3, ust.l, pkt 52 b) i 53 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko / Dz. U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 ze zm./ oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kpa /j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 98. poz.1071 ze zm./, w sprawie określenia potrzeby sporządzenia i zakresu raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Modernizacja ośrodka zdrowia w Busku-Zdroju"

postanawiam
wyrazić opinie następującej treści

stwierdzić, że nie zachodzi potrzeba sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Modernizacja ośrodka zdrowia w Busku-Zdroju", realizowanego na terenie działek nr 226/1 i 226/5 w Busku-Zdroju. przy ul. Sądowej 9.

uzasadnienie

Urząd Miasta i Gminy w Busku - Zdroju, pismem znak: GKMŚR - 7627/16/08 z dnia 2008-09-23, zwrócił się do tut. Starostwa o wydanie opinii w zakresie obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Modernizacja ośrodka zdrowia w Busku-Zdroju", realizowanego na terenie działek nr 226/1 i 226/5 w Busku-Zdroju, przy ul. Sądowej 9.

Zgodnie z załączoną do wniosku informacją o planowanym przedsięwzięciu planowane przedsięwzięcie obejmuje modernizację budynku ośrodka zdrowia przy ul. Sądowej 9 w Busku-Zdroju wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Jest to lokalizacja w centrum miasta na obszarze o zwartej zabudowie i wysokim wskaźniku gęstości zaludnienia. Przedsięwzięcie będzie dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się: przebudowę budynku ośrodka zdrowia w zakresie niezbędnym do dostosowania obiektu do obowiązujących wymogów z przebudową wejść, odgrzybienie i izolację ścian piwnic budynku ośrodka zdrowia, wykonanie elewacji budynku wraz z dociepleniem ścian i dachu, zagospodarowanie terenu wokół budynku. Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w strefie C ochrony uzdrowiskowej Uzdrowiska Busko-Zdrój ustanowionej na mocy przepisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach. Niniejsze przedsięwzięcie nie narusza wymagań określonych dla w/w strefy C. W ramach zadania przewiduje się uporządkowanie terenów zielonych przy ośrodku zdrowia, co może się wiązać z koniecznością wycinki drzew lub krzewów, ale wyłącznie w zakresie dokonania cięć pielęgnacyjnych. Planowane w ramach przedsięwzięcia działania nie spowodują zmian stosunków wodnych na gruncie. Na terenie przedsięwzięcia oraz na terenach sąsiednich standardy środowiskowe nie są przekroczone. Oddziaływania związane z fazą przygotowania i budowy będą miały charakter krótkotrwały i odwracalny. Po realizacji inwestycji nie zmieni się funkcja objętych nią terenów. Ścieki sanitarne odprowadzane będą tak jak dotychczas do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej i ocieplenie budynku spowoduje zmniejszenie ilości spalanego paliwa gazowego do ogrzewania budynku, co zmniejszy ilość spalin odprowadzanych do powietrza. Poprawa funkcjonalności oraz dostępności obiektu (w tym dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi na wózkach) będzie korzystna dla ogółu społeczeństwa. Podczas użytkowania ośrodka zdrowia będą powstawały odpady komunalne i medyczne, lecz ich ilość i jakość nie zmieni się w związku z realizacją przedsięwzięcia.

Po przeanalizowaniu informacji o planowanym przedsięwzięciu stwierdzono, że w przedmiotowym przypadku nie zachodzą szczegółowe uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu, zawarte w § 5 w/w rozporządzenia, a w szczególności zwiększenia emisji, kumulowania się oddziaływań, wykorzystania zasobów naturalnych. Tym samym, kierując się wymogiem art. 51 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, należy stwierdzić, że wyrażenie opinii o braku konieczności sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia, jest uzasadnione. Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie nie służy stronie zażalenie .

Dokument do pobrania [ pdf ].