loga rozwoj dla ruchu

W dniu 1 lipca 2024r. pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Gminą Busko-Zdrój podpisana została umowa o dofinansowanie projektu pn.: ”Rozwój infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego poprzez budowę dróg rowerowych Busko-Zdrój-Solec-Zdrój”. Projekt jest projektem partnerskim Gmin Busko-Zdrój i Solec–Zdrój, planowanym do realizacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, działanie 4.2 Rozwój transportu zbiorowego i poprawa bezpieczeństwa ruchu.

Planowana trasa rowerowa, to promocja zdrowego trybu życia. Celem projektu jest stworzenie spójnej trasy komunikacyjnej z wykorzystaniem alternatywnego środka transportu, która będzie służyła mieszkańcom sąsiadujących ze sobą uzdrowisk.

Działania projektowe obejmują:

• utworzenie dwukierunkowej drogi rowerowej, w tym ciągów pieszo-rowerowych o długości ok. 19,5 km, łączącej gminy uzdrowiskowe.
  • utworzenie Miejsc Obsługi Rowerów na trasie budowanej ścieżki wraz infrastrukturą towarzyszącą;
  • przebudowę istniejących skrzyżowań z drogami publicznymi na trasie planowanej ścieżki,
  • promocję projektu.

Wyznaczona trasa komunikacyjna będzie łączyć miejscowości: Busko-Zdrój, Zbludowice, Owczary, Radzanów, Skotniki Duże, Skotniki Małe, Baranów Żuków, Piasek Mały, Strażnik, Solec-Zdrój.

Szacowana wartość projektu 43 953 735,93 zł (Gmina Busko-Zdrój - 27 985 069,50 zł)

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich 37 360 675,52zł (Gmina Busko-Zdrój - 23 787 309,07zł).