loga rozwoj dla ruchu

Dnia 19 lipca 2024 r. pomiędzy Gminą Busko-Zdrój a Województwem Świętokrzyskim została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pt.: „Rozwój infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego poprzez budowę systemu ścieżek rowerowych na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój”.

Projekt planowany do realizacji w zakresie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój, ze środków programu regionalnego  Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Działanie 3.1 Mobilność miejska w MOF (ZIT), Priorytet 3 Fundusze Europejskie na mobilność miejską.

Działania projektowe:

Przedmiotem projektu są działania infrastrukturalne tj. budowa ciągów komunikacyjnych na terenie miasta Busko-Zdrój o łącznej dł. 2,69 km, w tym: budowa ścieżek rowerowych  oraz przebudowa ciągów pieszych  w ulicach:

• Grotta na odcinku o dł. 1290m od wysokości z ul. Morelową do ul. Starkiewicza,
  • Parkowej na odcinku o dł. ok. 190m od ul. Grotta w kierunku ul. 1-go Maja,
  • 1-go Maja o dł.ok.420m od. ul. Starkiewicza do ul. Rzewuskiego,
  • Starkiewicza o dł. ok 790 m strona północna na odc. od ul. Grotta do ul. 1-go Maja, oraz strona południowa  od ul. Rzewuskiego do Ronda Chrztu Polski.

Zaplanowane w projekcie działania, będą obejmować budowę połączeń komunikacyjnych /dwukierunkowych dróg rowerowych, ciągów pieszych  z uwzględnieniem miejsc odpoczynku montaż stojaków rowerowych w 4 lokalizacjach z niezbędną infrastrukturą i zatoką autobusową oraz wiatą. Przebudowane zostaną istniejące skrzyżowania na trasie planowanych ścieżek, celem wprowadzenia bezpiecznego i bezkolizyjnego ruchu rowerowego. Przebudowane zostaną również istniejące kolizje, wykonana będzie przebudowa oświetlenia i odwodnienia.

Ponadto realizacja projektu obejmuje jego promocję, w tym działania informacyjno – promocyjne i  nadzór inwestorski.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznych połączeń komunikacyjnych w postaci ścieżek rowerowych, które połączą ważne obiekty użyteczności publicznej oraz zakłady pracy umożliwiając mieszkańcom i turystom wygodne oraz bezpieczne podróżowanie rowerem.

Bezemisyjny transport rowerowy to poprawa jakości powietrza i ograniczenie hałasu, a także szybkość poruszania.

Grupy docelowe:

1. Mieszkańcy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego
  2. Mieszkańcy ościennych gmin,
  3. Turyści i kuracjusze przebywający w Busku-Zdroju,
  4. Przedsiębiorcy, uczniowie  inni potencjalni użytkownicy infrastruktury.

Obszar objęty projektem, zlokalizowany jest na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój, powiat buski w woj. świętokrzyskim.

Szacowana wartość projektu: 9 988 948,14zł, wysokość wkładu Funduszy Europejskich 8 490 605,91 zł.

#FunduszeUE   #FunduszeEuropejskie